Eden izmed ciljev v CarEx projektu je tudi raziskovati in osveščati o pomenu povezanosti posameznih zavarovanih območij v omrežja. Za veliko vrst so posamezna zavarovana območja premajhna, da bi na njih lahko dolgoročno ohranjale svoje populacije. Bistveno več možnosti imajo, če so v okolici še druga zavarovana območja, s katerimi so povezana preko koridorjev, ki omogočajo njihov nemoten prehod.

Kako so populacije in ekosistemi med sabo povezani bomo v CarExu med drugim ugotavljali tudi z raziskavami ptice rjavi srakoper. V gnezditveni sezoni 2024 smo na Kozjanskem ujeli 15 ptic, v parku Žumberak Samoborsko gorje pa 21. Vse smo opremili z obročki, vsako ptico s svojo barvno kombinacijo. Tako bomo lahko v naslednjem letu, ko se ptice vrnejo iz prezimovanja, že od daleč, s teleskopi opazovali, ali so se označene ptice vrnile na ista območja ali so zasedle teritorije kje drugje. S prisotnostjo na novi lokaciji ptice nevede (ekološko) povezujejo območja med sabo. Ljudje pa moramo z naravovarstvenimi ukrepi poskrbeti, da bodo ločena območja ptice povezovale tudi v prihodnosti.

PROŠNJA: V kolikor boste v letu 2025 na območju ali v okolici Kozjanskega parka ali Parka prirode Žumberak Samoborsko gorje opazili rjavega srakoperja z barvnimi obročki na nogah, prosimo, če lahko informacijo čim prej posredujete na naslov interregcarex@gmail.com, da bodo člani naše ekipe lahko ugotovili ali je ptica na istem območju kakor prejšnje leto, ali si je nasal novo.

Jedan od ciljeva CarEx projekta je istraživanje i podizanje svijesti o važnosti povezivanja pojedinačnih zaštićenih područja u mreže. Za mnoge vrste, pojedinačna zaštićena područja su premala da bi dugoročno mogla održavati svoje populacije. Znatno su im veće šanse za opstanak ako su u blizini druga zaštićena područja s kojima su povezana ekološkim koridorima, koji im omogućuju nesmetano kretanje.

U CarEx projektu ćemo istraživati povezanost populacija i ekosustava, između ostalog, proučavanjem ptice rusi svračak. Tijekom sezone gniježđenja 2024. godine, uhvatili smo 15 ptica na području Kozjanskog, te 21 pticu u Parku prirode Žumberak-Samoborsko gorje. Sve ptice su označene prstenovima, a svaka ima svoju jedinstvenu kombinaciju boja. Na taj način ćemo sljedeće godine, kada se ptice vrate iz zimovališta, moći iz daljine, pomoću dalekozora/durbina, pratiti jesu li se označene ptice vratile na ista područja ili su zauzele nova staništa. Svojom prisutnošću na novim lokacijama, ptice nesvjesno (ekološki) povezuju različita područja. Na nama ljudima je, kroz mjere zaštite prirode, da osiguramo da ta povezanost među područjima ostane i u budućnosti.

ZAMOLBA: Ako tijekom 2025. godine na području ili u okolici Kozjanskog parka ili Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje uočite rusog svračka s obojenim prstenovima na nogama, molimo vas da što prije dojavite informaciju na adresu interregcarex@gmail.com. Naša ekipa će tako moći utvrditi je li ptica na istom području kao prethodne godine ili je pronašla novo stanište.

Foto: D. Tome, L. Taylor, A. Blažević