Sodelavci z Gozdarskega inštituta Slovenije smo 13. 11. 2024 opravili terensko delo na Krasu, na območju občine Komen in na raziskovalne lokacije namestili elektronske dendrometre za spremljanje debelinske rasti dreves in fotopasti za spremljanje prisotnosti prostoživečih živali.
Debelinsko rast spremljamo z elektronskimi dendrometri, ki so nameščeni na šestih drevesih na vsaki od zgoraj omenjenih raziskovalnih ploskev. Sistem za merjenje debelinske rasti s pomočjo elektronskih dendrometrov se sestoji iz elektronskega dendrometra, ki je z jeklenim trakom nameščen na drevo, shranjevalnika podatkov in mikrometeorološke postaje s senzorji za merjenje temperature in relativne zračne vlage ter temperature in vlažnost tal (Slika 1).
Z elektronskimi dendrometri merimo debelinsko rast, ker pa so to zelo natančni inštrumenti nam te meritve omogočanje preučevanje različnih okoljskih dejavnikov na priraščanje dreves v realnem času. Med najpomembnejše okoljske dejavnike štejemo sušo in visoke temperature. Na osnovi zbranih podatkov bomo lahko sklepali na prilagojenost obstoječe drevesne sestave na Krasu na spreminjajoče se podnebje in klimatske ekstreme in strokovnjakom pripravili smernice za ohranjanje kraške vegetacije v času podnebnih sprememb.
Kamere, oziroma fotopasti delujejo na način, da se sprožijo in naredijo fotografijo takrat, ko zaznajo neko gibanje. Delujejo podnevi in ponoči. Tako dobimo zanimive fotografije različnih vrst živali. Spremljamo lahko prisotnost različnih vrst živali, njihovo številčnost, vedenje, kje se najraje zadržujejo,… Kamere smo namestili na drevesa, na višini približno 1 m, in sicer tako, da je omogočen zajem najbolj kakovostne in jasne fotografije.
Dana 13. studenoga 2024. kolege s Zavoda za gozdarstvo Slovenije obavili su terenski rad na slovenskom Krasu, na području općine Komen, te su postavili elektroničke dendrometre za praćenje debljine rasta stabala te fotozamke za praćenje prisutnosti divljih vrsta životina na lokalitetima istraživanja.
Debljinski prirast prati se elektroničkim dendrometrima koji su postavljeni na šest stabala na svakoj od gore navedenih istražnih ploha. Sustav za mjerenje debljinskog prirasta uz pomoć elektroničkih dendrometara sastoji se od elektroničkog dendrometra koji je čeličnom vrpcom montiran na stablo, data loggera i mikrometeorološke stanice sa senzorima za mjerenje temperature i relativne vlažnosti zraka i temperature zraka i tla (slika 1).
Za mjerenje debljine prirasta koristimo elektroničke dendrometre, a budući da se radi o vrlo preciznim instrumentima, ta nam mjerenja omogućuju proučavanje različitih okolišnih čimbenika na rast stabala u stvarnom vremenu. Među najvažnijim čimbenicima okoliša su suša i visoke temperature. Na temelju prikupljenih podataka moći ćemo zaključiti o prilagodbi postojećeg sastava drveća na slovenskom Krasu promjenjivoj klimi i klimatskim ekstremima te pripremiti smjernice stručnjacima za očuvanje krške vegetacije u vremenu klimatskih promjena.
Kamere, odnosno foto zamke, rade na način da okidaju fotografije i snimaju kada detektiraju neki pokret. Rade dan i noć. Na taj način dobivamo zanimljive fotografije različitih životinja. Možemo pratiti prisutnost različitih vrsta životinja, njihovu brojnost, ponašanje gdje se najradije zadržavaju,… Kamere smo postavili na stabla na visini od oko 1 m, tako da se mogu snimiti što kvalitetnije i jasnije fotografije.
Leave A Comment