V sklopu priprav na stalno razstavo o trajnostnem čebelarjenju na območju Prekmurja in Medžimurja, ki jo bomo pod okriljem projekta BEE(A)WARE postavili na lendavskem gradu, že pridno zbiramo dokumentacijo in predmete povezane s čebelarstvom na tem območju. Nekoč tod namreč skorajda ni bilo kmetije oz. domačije, ki ne bi imela čebel.
Na fotografiji je čebeljnjak z gospodarjem iz okolice Lendave iz leta 1920. Na desni strani fotografije so tradicionalni slamnati panji, značilni za zahodni panonski prostor, ki so jih uporabljali do sredine 20. stoletja. Na levi strani pa so leseni panji, ki so jih v okolici Lendave začeli uporabljati v začetku 20. stoletja.
(Lendvai Kepe Zoltán: Hetés falvainak népessége és gazdálkodása a 18-20. században. Lendva, 2000. 320-321.)
U sklopu priprema za stalni postav o održivom pčelarstvu na području Prekmurja i Međimurja, koji će biti postavljen u Lendavskom dvorcu pod okriljem projekta BEE(A)WARE, već marljivo prikupljamo dokumentaciju i predmete vezane za pčelarstvo na ovim prostorima. Nekad ovdje gotovo da nije bilo poljoprivrednog gospodarstva, odn. domaćinstva koja ne bi imala pčele.
Na fotografiji je pčelinjak s pčelarom iz okolice Lendave iz 1920. godine. Na desnoj strani fotografije prikazane su tradicionalne slamnate košnice, tipične za zapadno panonsko područje, koje su se koristile do sredine 20. stoljeća. S lijeve strane su drvene košnice koje su se u lendavskom kraju počele koristiti početkom 20. stoljeća.
Galerija – Muzej Lendava
Leave A Comment