Za namene priprave analize stanja opraševalcev na pilotnih območjih – Krajinskem parku Goričko in Regionalnem parku Mura-Drava ter priprave Strateškega načrta za trajnostno ohranitev divjih opraševalcev in medonosne čebele, je Javni zavod Krajinski park Goričko (JZ KPG) izbral zunanjega izvajalca – Zavod Logarica, ki je v poletno-jesenskih mesecih izvedel kartiranje/popise habitatov primernih za divje opraševalce in medonosno čebelo. Ob koncu kartiranja je pripravil poročilo, ki je hkrati analiza stanja primernih habitatov za čmrlje, čebele samotarke, muhe trepetavke, dnevne metulje in medonosno čebelo.
Zavod Logarica je v 24 katastrskih občinah (k.o.) med Lendavo in Kobiljem, popisal 270 travnikov, večjih od 0,5 ha in 55 mejic ali drevesno-grmovnih pasov. Podlaga za izbor in popis travnikov je služil javni pregledovalnik grafičnih podatkov MKGP (gerk viewer, 2024). Popisane habitate je glede na prisotnost in pogostnost opraševalcev na travnikih oziroma mejicah in v povezavi s prisotnostjo cvetočih rastlin ali dreves/grmovnic, opredelil v 3 kategorije. Za opraševalce zelo primernih travnikov (kategorija 1) je bilo skupaj popisanih 46 travnikov, od tega največ v k.o. Kobilje (15) in k.o. Velika Polana (8). Za opraševalce zelo primernih mejic (kategorija 1) je bilo popisanih 7 mejic. 20 od teh travnikov in mejic bo JZ KPG, po dogovoru z lastniki, v letu 2026 označil s posebnimi tablicami.
Med divjimi opraševalci so se na travnikih največkrat pojavljale različne vrste dnevnih metuljev, najmanj pa različne vrste čmrljev in muh trepetavk. Medonosna čebela je bila prisotna na skoraj polovico popisanih travnikih in na več kot polovico popisanih mejicah. Med kartiranjem je bilo ugotovljeno, da so se opraševalci največkrat zadrževali na cvetočih rastlinah, kot so navadni glavinec, navadna krvenka, in navadni čistec.
Za potrebe izrade analize stanja oprašivača na pilotnim područjima – Parku prirode Goričko i Regionalnom parku Mura-Drava te izrade Strateškog plana za održivo očuvanje divljih oprašivača i medonosne pčele, Javna ustanova Park prirode Goričko (JZ KPG) odabrala je vanjskog izvođača – Zavod Logarica, koji je tijekom ljetno-jesenskih mjeseci proveo kartiranje/popise staništa pogodnih za divlje oprašivače i medonosnu pčelu. Na kraju kartiranja pripremljeno je izvješće, koje je ujedno i analiza stanja pogodnih staništa za bumbare, samotarke, muhe trepetavke, dnevne leptire i medonosnu pčelu.
Zavod Logarica je u 24 katastarske općine (k.o.) između Lendave i Kobilja popisao 270 livada većih od 0,5 ha i 55 živica ili drvenasto-grmovitih pojaseva. Osnova za izbor i popis livada bio je javni preglednik grafičkih podataka MKGP (gerk viewer, 2024). Popisani staništa su, s obzirom na prisutnost i učestalost oprašivača na livadama ili živicama i u vezi s prisutnošću cvjetnih biljaka ili drveća/grmova, razvrstana u 3 kategorije. Za oprašivače vrlo pogodnih livada (kategorija 1) popisano je ukupno 46 livada, od čega najviše u k.o. Kobilje (15) i k.o. Velika Polana (8). Za oprašivače vrlo pogodnih živica (kategorija 1) popisano je 7 živica. 20 od ovih livada i živica JZ KPG će, po dogovoru s vlasnicima, označiti posebnim tablicama 2026. godine.
Među divljim oprašivačima, na livadama su se najčešće pojavljivale različite vrste dnevnih leptira, dok su najmanje zastupljene bile različite vrste bumbara i muha trepetavki. Medonosna pčela bila je prisutna na gotovo polovici popisanih livada i na više od polovice popisanih živica. Tijekom kartiranja utvrđeno je da su se oprašivači najčešće zadržavali na cvjetnim biljkama, kao što su livadna zečina, vrbica in ljekoviti čistac.
Javni zavod Krajinski park Goričko, Slovenija (foto: Gregor Domanjko)
Leave A Comment