S prihodom prvega pomladnega dne se v naravi začne prebujati življenje. Med številnimi organizmi, ki se prebudijo po zimskem mirovanju, so tudi čebele samotarke – pomembni opraševalci, ki prispevajo k raznolikosti in zdravju ekosistema.
Če ste kdaj postavili gnezdilnico za čebele samotarke, ste morda spomladi opazili, da so se blatni zamaški na vhodih začeli odpirati. Njihov življenjski krog se začne prav v tem času, ko se iz gnezd izlegajo nove generacije čebel.
Prvi se izležejo samci čez nekaj dni pa še samice. Samci iščejo samice okoli cvetov, na katerih se hranijo in v bližini gnezd z namenom, da se parijo. Privablja jih vonj samic. Po oploditvi samice čebel samotark iščejo primerna mesta, kamor bodo odložile jajčeca. Gnezdišča so od vrste do vrste različna. Nekatere imajo rajše suha votla stebla ali luknje v lesu, nekatere kopljejo luknje v tleh, druge poiščejo polžje hiške, ali pa si na kamnitih stenah zgradijo kamrice iz blata in peska. Ko najdejo primerno mesto se podajo v nabiranje cvetnega prahu. Cvetni prah bo zaloga hrane za njihove ličinke. Samice izležejo vsako jajčece v svojo kamrico na zalogo cvetnega prahu, nato kamrico zapečatijo z mešanico blata ali rastlinskim materialom. Skrb za zarod je tako za samico končana. Svojih potomcev, ki se bodo izlegli, ne bo videla. Iz jajčec se izležejo ličinke, ki pojedo zaloge cvetnega prahu in se nato zabubijo. Zimo čebele samotarke, preživijo v obliki zapredka. Odrasle čebele gnezdo zapustijo šele naslednje leto. Kdaj je odvisno od vrste.
Čebele samotarke za preživetje potrebujejo zadostne količine cvetnega prahu in mest za gnezdenje. Pomagamo jim lahko z ohranitvijo pisanih travnikov in sajenjem avtohtonih medovitih rastlin. Prav tako lahko na primerna mesta postavimo gnezdilnice, ki jih lahko naredimo tudi sami.
Dolaskom prvog dana proljeća počinje se buditi život u prirodi. Među brojnim organizmima koji se bude iz zimskog mirovanja su solitarne pčele – važni oprašivači koji doprinose raznolikosti i zdravlju ekosustava.
Ako ste ikad postavljali gnijezdo za solitarne pčele, možda ste u proljeće primijetili da su se blatni čepovi na ulazima počeli otvarati. Njihov životni ciklus počinje upravo u to vrijeme, kada se iz gnijezda izlegu nove generacije pčela.
Prvi se izlegu mužjaci, a nekoliko dana kasnije i ženke. Mužjaci traže ženke oko cvijetov na kojim se hrane i u blizini njihovih gnijezda s namjerom parenja. Privlači ih miris ženki. Ženke solitarnih pčela nakon oplodnje traže pogodna mjesta za polaganje jaja. Gnijezdilišta se razlikuju od vrste do vrste. Neke više vole suhe, šuplje stabljike ili rupe u drvu, jedne kopaju rupe u zemlji, druge traže kućice za puževe ili grade komore od blata i pijeska na kamenim zidovima. Kad nađu pogodno mjesto, krenu u sakupljanje peluda. Pelud će biti zaliha hrane za njihove ličinke. Ženke polažu svako jaje u vlastitu komoru na zalihu peluda, zatim zatvore komoru mješavinom blata ili biljnog materijala. Time je za ženku gotova briga za potomstvo. Neće vidjeti kako se izlegu njeni potomci. Ličinke se izlegu iz jajašca, pojedu zalihu peluda i zatim se začahure. Solitarne pčele zimuju u čahuri. Odrasle pčele napuštaju gnijezdo tek sljedeće godine. Kada ovisi o vrsti.
Ladeja Fajfar, Nacionalni inštitut za biologijo | foto: Blaž Koderman
Leave A Comment