Prvi godišnji sastanak o napretku prekograničnog protupoplavnog projekta FRISCO1

 

U Gospodarskom razstavišču u Ljubljani održan je prvi godišnji sastanak o napretku provedbe bilateralnog (slovensko-hrvatskog) strateškog projekta FRISCO 1 (Cross-Border  Harmonized Slovenian-Croatian Flood Risk Reduction 1 – Non Structural Measures), koji su organizirali Ministarstvo za okoliš i prostor te ostali projektni partneri, čiji je cilj smanjenje rizika od poplava na prekograničnim slivovima Dragonja, Kupa, Sutla, Bregana i dijelovima prekograničnih slivova Drave i Mure, a koji se provodi u okviru Programa prekogranične suradnje INTERREG VA Slovenija – Hrvatska 2014-2020. Sastanak tj. događaj bio je namijenjen pregledu aktivnosti i rezultata postignutih od početka provedbe projekta do sada i raspravi sa sudionicima o nastavku projekta.

Na događaju je sudjelovao, uz velik broj stručnjaka s područja upravljanja rizicima od poplava iz Slovenije i Hrvatske, i velik broj istaknutih gostiju (ministrica Irena Majcen, generalni direktori projektnih partnera, predstavnici lokalnih vlasti s obje strane granice, visoki predstavnici Službe Vlade RS za razvoj i europsku kohezijsku politiku i Ministarstva za gospodarski razvoj i tehnologiju, te predstavnici hrvatskog Ministarstva za zaštitu okoliša i energetike, koje je nadležno za resor upravljanja vodama u Hrvatskoj), koji su u uvodnim govorima naglasili i pozdravili odličnu suradnju u okviru projekta i konkretne rezultate i mjere za zaštitu od poplava, koje se provode u projektu.

Uz projekt FRISCO1, koji uključuju ne-građevinske aktivnosti i mjere za zaštitu od poplava, po prvi puta je javno predstavljen i projekt FRISCO 2.1-Vonarje koji je nedavno odobren i uz pomoć kojeg će se urediti jedna od najvećih vodenih pregrada u prekograničnim porječjima, koje dijelimo s Republikom Hrvatskom, vodena pregrada Vonarje na rijeci Sutli. Najavljeni su i budući građevinski protupoplavni projekti na prekograničnim porječjima Mure, Drave i Kupe koje zajednički pripremaju projektni partneri.

Velik broj sudionika i govornika je pozdravi dobru prekograničnu suradnju i visoka očekivanja da će projekt rezultirati s konkretnim mjerama zaštite od poplava s kojima će se smanjiti rizici od poplava u prekograničnim porječjima Dragonje, Kupe, Bregane, Sutle, Drave i Mure. Ministrica Irena Majcen je u svom uvodnom pozdravu svim sudionicima u projektu zaželjela  i nadalje kvalitetan i produktivan rad te suradnju usmjerenu na postizanje zadanih ciljeva, s obzirom na to da uspjeh o tome hoćemo li uspjeti smanjiti poplavnu ugroženosti i visoke štete od poplava, s kojima se susrećemo na obje strane, ovisi o dobroj suradnji stručnjaka koji se bave upravljanjem vodama (i drugih struka) s obje strane rijeka.