INTERREG PROGRAM SLOVENIJA – HRVAŠKA 2021-2027
V programskem obdobju 2021-2027 bomo še naprej podpirali čezmejno sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško.
S programom bo upravljal SVRK v vlogi Organa upravljanja in Skupni sekretariat v tesnem sodelovanju s predstavniki obeh držav.
Maja 2018 je Evropska komisija predstavila sveženj zakonodajnih predlogov predpisov, ki urejajo regionalni razvoj in evropsko kohezijsko politiko po letu 2020. Pogajanja so potekala tri leta, končala so se 24. junija 2021 s potrditvijo in objavo zakonodajnega paketa področja.
Za usmerjanje celotnega procesa, sprejemanje formalnih odločitev o vsebini prihodnjega programa in izbora tematskih prednostnih nalog je Odbor za spremljanje Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija – Hrvaška ustanovil Delovno skupino za programiranje (Programming Task Force – PTF), ki je z delom začela septembra 2019. Delovno skupino za programiranje sestavljajo člani iz obeh partnerskih držav. Kot opazovalci, vendar brez pooblastil odločanja, sodelujejo tudi predstavniki Evropske komisije, Organa upravljanja in Skupnega sekretariata.
Skupina zunanjih strokovnjakov, ki podpira postopek programiranja, je pripravila poročilo o teritorialni in socio-ekonomski analizi, ki je bilo potrjeno s strani Delovne skupine za programiranje januarja 2022.
Na podlagi analize in razprav s predstavniki PTF SI – HR so bile pripravljene predhodne strateške usmeritve, ki predstavljajo podlago za razpravo o izboru specifičnih ciljev prihodnjega programa Interreg Slovenija – Hrvaška 2021-2027.
V okviru priprave programa se izvaja tudi Celovita presoja vplivov na okolje (CPVO), ki opredeljuje potencialne negativne vplive programa na okolje.
Pri pripravi programa Interreg Slovenija – Hrvaška 2021-2027 je bil dosežen pomemben mejnik. Delovna skupina za programiranje je v zadnjem tednu marca 2022 potrdila končni osnutek Interreg Programa (IP) Slovenija – Hrvaška (SI-HR) za programsko obdobje 2021-2027. Predstojnika relevantnih ministrstev sta v imenu Slovenije in Hrvaške podpisala partnerski sporazum.
31. marca 2022 je bil končni osnutek Interreg programa SI-HR 2021-2027 predložen Evropski komisiji (EK) v odobritev. EK bo predvidoma v treh mesecih od oddaje nanj podala pripombe. V kolikor bodo pripombe ustrezno upoštevane, bo EK osnutek programa odobrila najpozneje pet mesecev po predložitvi. Na podlagi navedenega pričakujemo potrditev novega programa v začetku jeseni 2022.
V vmesnem času bomo pripravljali razpis in pripadajoče pravne podlage za izvajanje projektov (priročnik o izvajanju projektov za upravičence) za katere želimo, da bi v največji možni meri uresničevali vizijo novega programa SI-HR 2021-2027 in tako s svojimi aktivnostmi prispevali k ohranjeni, odporni in povezani čezmejni regiji, kjer je trajnostni razvoj prepoznan in uporabljen kot glavno orodje pri doseganju ekonomske sposobnosti, varnosti, varstva biotske raznovrstnosti in socialne blaginje vseh prebivalcev.
Po objavi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021-2027, je Evropska komisija 24. junija 2021 predstavila zakonodajo, povezano s kohezijsko politiko 2021-2027.
Za uveljavljanje tematske osredotočenosti je bilo enajst tematskih ciljev, ki so se uporabljali v kohezijski politiki 2014-2020, nadomeščenih s petimi specifičnimi cilji:
- konkurenčnejšo in pametnejšo Evropo s spodbujanjem inovativne in pametne gospodarske preobrazbe ter regionalne povezljivosti na področju IKT (cilj politike 1);
- bolj zeleno, nizkoogljično Evropo, ki prehaja na gospodarstvo z ničelno stopnjo neto emisij ogljika in je odporna, in sicer s spodbujanjem čistega in pravičnega energetskega prehoda, zelenih in modrih naložb, krožnega gospodarstva, blažitve podnebnih sprememb in prilagajanja nanje, preprečevanja in obvladovanja tveganj ter trajnostne mestne mobilnosti (cilj politike 2);
- bolj povezano Evropo, z izboljšanjem mobilnosti (cilj politike 3);
- bolj socialno in vključujočo Evropo, z izvajanjem evropskega stebra socialnih pravic (cilj politike 4);
- Evropo, ki je bliže državljanom, in sicer s spodbujanjem trajnostnega in celostnega razvoja vseh vrst območij ter lokalnih pobud (cilj politike 5).
Uredba INTERREG obsega dva specifična cilja za evropsko teritorialno sodelovanje:
- boljše upravljanje Interrega;
- varnejša Evropa.
.
Za učinkovito spopadanje z ustreznimi izzivi smo oktobra 2021 na 7. PTF potrdili sledeče cilje politike in specifične cilje:
Spoštovani,
cilj čezmejnega sodelovanja je reševanje skupnih izzivov, ki so prisotni v čezmejnem območju, izkoriščanje priložnosti za rast in razvoj območja, hkrati pa izboljšanje procesa sodelovanja za enoten razvoj EU.
Programski dokument Interreg programa Slovenija – Hrvaška je ključen dokument, ki postavlja okvir čezmejnemu sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško v finančni perspektivi 2021-2027. Je strateški dokument, ki ga sooblikujejo ključni deležniki, upravičenci in strokovnjaki.
V procesu priprave Interreg programa je skupina strokovnjakov doslej pripravila Teritorialno in socio-ekonomsko analizo in Strateške tematske usmeritve za program. Januarja 2022 je bil na podlagi teh izhodišč pripravljen Osnutek Interreg programa Slovenija – Hrvaška 2021-2027 in Metodološki dokument.
Vse zainteresirane deležnike in državljane vabimo, da izrazijo svoja mnenja in pripombe, ki bodo izboljšale končno različico čezmejnega programa.
Glavni namen procesa posvetovanja in vključevanja deležnikov je informiranje o pripravljenem programu čezmejnega sodelovanja ter zbiranje informacij o interesih, idejah in strokovnih mnenjih, s čimer bi ustvarili prostor za inovativne rešitve in pravočasno zaznali ter odpravili morebitne pomanjkljivosti programa sodelovanja.
Do spletnega obrazca za podajanje komentarjev in predlogov lahko dostopate prek naslednjih povezav:
- Obrazec za predloge v slovenskem jeziku – https://sprw.io/stt-c268da
- Obrazec za predloge v hrvaškem jeziku – https://sprw.io/stt-219264
- Obrazec za predloge v angleškem jeziku – https://sprw.io/stt-0423e1
Komentarje in predloge lahko oddate do 28. 2. 2022.
Prosimo, da informacije o javnem posvetovanju delite z vsemi zainteresiranimi deležniki in morebitnimi prijavitelji.
Sodelujte pri oblikovanju čezmejnega programa sodelovanja!
.
SODELUJTE PRI PREDSTAVITVI NOVEGA INTERREG PROGRAMA SLOVENIJA – HRVAŠKA 2021-2027!
.
Udeležite se spletnih delavnic, ki bosta potekali:
- v torek, 15. 2. 2022 od 9.00 do 11.00 v slovenskem jeziku – prijave preko povezave: https://sprw.io/stt-28436e5dfb
- v sredo, 16. 2. 2022 od 9.00 do 11.00 v hrvaškem jeziku – prijave preko povezave: https://sprw.io/stt-238ea9
Povezavo za spletno predstavitev boste na svoj elektronski naslov prejeli najkasneje dan pred pričetkom delavnice.
Namen spletne delavnice je:
- seznaniti širšo javnost o programskih usmeritvah in ciljih Interreg programa Slovenija – Hrvaška 2021-2027,
- predstaviti izbrana področja ukrepov in njihove konkretne cilje,
- povabiti deležnike, da izrazijo svoje ideje, mnenja in predloge za izboljšanje osnutka Interreg programa Slovenija – Hrvaška 2021-2027.
Prosimo, da informacije o delavnicah delite z zainteresiranimi deležniki in potencialnimi prijavitelji.
Upamo, da se boste odzvali v čim večjem številu!
ZAHVALJUJEMO SE VAM ZA SODELOVANJE PRI OBLIKOVANJU NOVEGA INTERREG PROGRAMA SLOVENIJA – HRVAŠKA 2021-2027!
Vsem zainteresiranim deležnikom in državljanom se zahvaljujemo, da ste izrazili svoja mnenja in pripombe ter prispevali h končnem osnutku čezmejnega programa.
V dokumentu si lahko ogledate vaše predlagane spremembe s pojasnili, kako so bili predlogi upoštevani.
Javni posvet CPVO v okviru priprave Interreg programa 2021-2027
V okviru priprave novega programa Interreg Slovenija – Hrvaška 2021–2027 se izvaja celovita presoja vplivov na okolje (CPVO), ki opredeljuje potencialne negativne vplive programa na okolje. Osnutek okoljskega poročila je pripravljen in predstavlja vmesni rezultat presoje.
Postopek CPVO vključuje posvetovanje z javnostjo za kakršne koli pripombe na podano vrednotenje. Vljudno vas prosimo, da z nami delite svoje pripombe in opažanja vezana na predložen osnutek okoljskega poročila. Pripombe bodo upoštevane pri pripravi končne različice poročila in nato v procesu priprave programa.
Svoje pripombe in opažanja vezana na posamezna poglavja lahko posredujete v angleškem, hrvaškem ali slovenskem jeziku. Hvala za vaš čas in sodelovanje.
ODDAJTE SVOJE PRIPOMBE IN OPAŽANJA
Sedaj, ko je pripravljen osnutek okoljskega poročila k osnutku Interreg programa Slovenija – Hrvaška 2021-2027, vabimo vse zainteresirane deležnike in državljane, ki bi želeli izraziti svoje mnenje, da to storijo prek spletnega obrazca, ki je na voljo na tej povezavi: SPLETNI OBRAZEC.
Komentarje lahko oddate do 11. avgusta 2022.
Prosimo, da nam informacijo o osnutku okoljskega poročila pomagate razširiti tako, da jo posredujete vsem morebitnim zainteresiranim.
Sodelujte pri oblikovanju prihodnjega programa!
1. seja Odbora za spremljanje
Datum: | 15. 12. 2022 |
2. seja Odbora za spremljanje
Datum: | 27. 2. 2023 |
Uredbe (Junij 2021):
Izvedbeni sklepi Komisije (januar 2022):